Obvod zeměkoule
Vztah mezi poloměrem a obvodem kružnice dokáže pěkně potrápit to, čemu říkáme selský rozum. Následující příklad mě provází celý život a ani dnes, po tolika letech, jsem jeho řešení svým selským rozumem zatím nevstřebal. Takže:
Zadání
Představte si zeměkouli a drát, který natáhnete po rovníku kolem dokola. Zjednodušme tvar země na ideální kouli - drát pak tvoří kružnici. Drát bude dlouhý přibližně 40 000 km a bude leže po celé své délce na zemi. Nyní drát v jednom místě přestřihneme a do místa střihu vložíme 1 metr nového drátu. Celková délka drátu se tak zvětší o jeden metr a drát se po celém obvodu zeměkoule nepatrně zvedne. Otázka zní. Zvedne se po celém obvodu od země tak vysoko, aby vzniklým prostorem kdekoliv prolezla myš?
Bude takový zdvih zanedbatelný, bude několik centimetrů nebo metrů?
Řešení
Odvození vztahu pro výpočet zdvihu je úplně jednoduché a výsledný vzoreček udivující. Co vlastně chceme spočítat: známe poloměr Země (r), obvod Země (2*pi*r) a délku vloženého úseku drátu. Zajímá nás změna poloměru kružnice tvořené drátem při změně délky obvodu. Odvození obecného vztahu je elegantní a důležité pro další úvahy. Takže:
Na levé straně rovnice je vzorec pro výpočet obvodu prodloužené kružnice vyjádřený pomocí poloměru Země ( r) a změny poloměru, kterou si prodloužení vyžádá ( delta r). Na pravé straně je vzorec pro výpočet obvodu Země v součtu s prodloužením ( delta o - u nás 1 metr). Po pár úpravách dostaneme jednoduchý vztah mezi změnou obvodu ( delta o) a změnou poloměru ( delta r). Dosazením 1m za delta o dostaneme výsledek: 1 / 2 * pi, což je přibližně 15 cm.
To není vše. Obecný vzoreček, který jsme odvodili má zajímavou vlastnost. Úplně z něj vypadly členy obsahující skutečné rozměry Země. Znamená to, že vztah platí nejen pro Zemi, ale i pro libovolně velkou kružnici. Prakticky to znamená, že ať vezmete kružnici s poloměrem 1cm nebo 1 světelný rok, pak prodloužení jejího obvodu o jeden jediný metr způsobí rovnoměrný zdvih pomyslného drátu o 15cm. Vztah platí i pro bod - tedy nekonečně malou kružnici s nulovým poloměrem i obvodem. Když její nulový obvod zvětšíme o metr, poloměr bude našich patnáct centimetrů.
Komentáře