Vysoké Tatry

No a potom je tu skupina ľudí, ktorým by som venoval túto stránku. Niekto ich nazýva klasici, väčšinou toto obdobie absolvujú aj začiatočníci alebo postarší, stále živí, horolezci – Tatranci. Milujú hory a najväčšou potechou je pre nich pohľad z vrcholu štítu, na ktorí sa dostali zaujímavou cestou, ktorá ich zblíži s horou. Nájdete ich podvečer sa zakrádať do studených bivakov, tliachať po horských chatách, krčiť sa nad varičom, či rozoberať staré dobré časy. Dávajte na nich pozor, je to ohrozený druh! (www.tatry.nfo.sk)

Vysoká

Spodní část sjezdu se dá jet kolmo dolů do Dračí dolinky a pak po trošce šontání po rovince přímo k chatě na Popradském. Další varianta je přes Dračí sedlo, na kterém bývá krásná převěj :-). Tohle byl můj první sjezd na lyžích v Tatrách.

[bsimage file=“skialpy_vysoka.jpg“]

Končistá

Poprvé jsem to jel v dubnu 2005 s Bořkem. Sjeli jsme až dolů na hranici lesa, pak jsme šlapali po hřebenu Ostrvy a sjeli jsme ze sedla Ostrvy k Popradskému plesu. Druhý sjezd se konal v červnu, kdy se mi podařilo přesvědčit Pidiho, aby si vzal do letních Tater lyže. Když se pak jednoho dne počasí totálně pokazilo, venku řádil vítr, mlha a déšť a s lezením byl konec, vyrazili jsme s lyžema na Končistou. Na vrcholu sice uragán, ale sjezd byl parádní.

[bsimage file=“skialpy_koncista.jpg“]

Hřeben Bašt

Široký žlab

Výstup na hřeben do sedla je mírnější z Mlýnické doliny od vodopádu Skok. Krásný dlouhý sjezd téměř k chatě na Popradském plese.

Patrie

Přímo nad Popradským plesem je krásný dlouhý žlab. Byl to můj druhý tatranský sjezd na lyžích. Jeho ústí protíná letní turistický značkovaný chodník.

[bsimage file=“skialpy_patria.jpg“]

Červený žlab

Tak to je velká výzva. Nevím, jestli se někdy odvážím. Zvláště po zimě 2005, kdy přímo před náma propadl skialpoš celým žlabem od sedla až do ústí a nějakým zázrakem přežil. Tak jsme trošku pomáhali při záchrance, ech, nechtěl bych skončit jako on… no časem to rozdýchám (a on snad taky). Jednou už jsme dali pokus, ale nějak mi to nešlo .. že by strach? hi hi. Tak jsem sjel spodní část. Musím ještě trošku polyžovat. Červeňák se jezdí jednou za život, tak nespěchám.

[bsimage file=“skialpy_basty.jpg“]

Sedlo Ostrvy

Pěkný sjezd po turistické značce ze sedla přímo k plesu. Už jsem to jel mockrát, a to jak na lyžích, tak po zadku při sestupu z lezení. Nejlepší čas mám s Huťou, kdy jsme se v noci po tmě nahoře posadili do sněhu a za nějakých 10min. jsme byli v chatě (přeběhli jsme po zamrzlém plesu).

[bsimage file=“skialpy_ostrva1.jpg“]

Zlomisková veža

Pěkný žlab ze sedla pod Zlomiskovou vežou do Dračí dolinky. Ideální zastávka při sjezdu z Vysoké přímo dolů na Popradské pleso přes Dračí plesa. Asi by se dal jet i žlab, který se ve spodní části odpojuje do prava, ale zatím jsem ho nejel. Ze sedla se dá jet i na opačnou stranu do doliny pod Ošarpance, ale je to prudší.

[bsimage file=“skialpy_zlomiskova_veza.jpg“]