Ostrý

Ostrý je zalesněná hora v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd. Její vrchol leží ve výšce 1044 metrů nad mořem a na jihozápadním svahu se nachází turistická chata z roku 1935. V lesích na hřebeni Ostrého je schováno několik málo chat. Jedna z nich je naše.

Z historie

O historii vrcholu Ostrý, chalup rozházených po jeho hřebenu a lidech, kteří zde nechali část svého života jsem toho moc nezjistil, ale aspoň něco. Chata Ostrý byla otevřena roku 1935 jako poslední horská chata v této části Beskyd. V době druhé světové války chatu přejal do své správy Beskidenverein a spadal pod sekci z Cieszyna s názvem Schutzhaus auf dem Ostry. S příchodem fronty obsadila chatu německá armáda což přispělo k devastaci budovy (uvnitř chovali i koně). Po válce byla chata zrenovována a v roce 1963 byla přestavěna a rozšířena. Poblíž chaty bylo na louce postaveno deset malých chatek, které měly doplňovat ubytovací možnosti chaty. Dnešních časů se chatky nedožily. Dnes chatu spravuje Klub českých turistů

Pomníček doktora Hermanna Hinterstroissera

O naší chalupě

Chata vznikla ze staré usedlosti, ve které bydlel bača. Na přilehlých loukách pásl po válce lidem z podhůří ovce. Když zemřel, koupila salaš naše rodina a během několika desítek let ji upravila do dnešní podoby. Pro mně je to úplně jiný svět. Samota, louky, lesy, pro vodu se chodí s konví ke studánce, na záchod se musí ven na kadibudku. Topí se v kamnech dřevem z lesa. Dnes už většinou jezdíme nahoru autem, ale dříve se vše nosilo na zádech. Nejbližší civilizace je dole v údolí, několik kilometrů po lesních cestách. Dva kilometry od chaty kolem vrcholu Ostrý je krásný utajený prales Čerňavina kam se chodím toulat s foťákem.

Chatu najdete tady: 49.5870969N, 18.6429183E