Ostrý

Ostrý je zalesněná hora v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd. Její vrchol leží ve výšce 1044 metrů nad mořem a na jihozápadním svahu se nachází turistická chata z roku 1935. V lesích na hřebeni Ostrého je schováno několik málo chat. Jedna z nich je naše.

Z historie

O historii vrcholu Ostrý, chalup rozházených po jeho hřebenu a lidech, kteří zde nechali část svého života jsem toho moc nezjistil, ale aspoň něco. Chata Ostrý byla otevřena roku 1935 jako poslední horská chata v této části Beskyd. V době druhé světové války chatu přejal do své správy Beskidenverein a spadal pod sekci z Cieszyna s názvem Schutzhaus auf dem Ostry. S příchodem fronty obsadila chatu německá armáda což přispělo k devastaci budovy (uvnitř chovali i koně). Po válce byla chata zrenovována a v roce 1963 byla přestavěna a rozšířena. Poblíž chaty bylo na louce postaveno deset malých chatek, které měly doplňovat ubytovací možnosti chaty. Dnešních časů se chatky nedožily. Dnes chatu spravuje Klub českých turistů

Pomníček doktora Hermanna Hinterstroissera

link

O naší chalupě

Chata vznikla ze staré usedlosti, ve které bydlel bača. Na přilehlých loukách pásl po válce lidem z podhůří ovce. Když zemřel, koupila salaš naše rodina a během několika desítek let ji upravila do dnešní podoby. Pro mně je to úplně jiný svět. Samota, louky, lesy, pro vodu se chodí s konví ke studánce, na záchod se musí ven na kadibudku. Topí se v kamnech dřevem z lesa. Dnes už většinou jezdíme nahoru autem, ale dříve se vše nosilo na zádech. Nejbližší civilizace je dole v údolí, několik kilometrů po lesních cestách. Dva kilometry od chaty kolem vrcholu Ostrý je krásný utajený prales Čerňavina kam se chodím toulat s foťákem.

Chatu najdete tady: 49.5870969N, 18.6429183E