Čerňavina

Přírodní rezervace Čerňavina se nachází v Beskydech na svazích a vrcholu hory Ostrý. Je tvořena divokým pralesem s převahou buků. Stromy jsou zde pokroucené, řada kmenů leží na zemi a za sychravého počasí je to magické místo. Pralesem nevede žádná naučná stezka, akorát stará modrá značka z chaty Ostrý na Kozinec a krátká odbočka na nejvyšší bod - vrchol Ostrého. Člověka tam moc nepotkáte - akorát v poslední době se na vrchol trousí sběratelé “kešek”, protože tam někdo zřídil schránku.

V blízkosti pralesa se pohybuji od prvních dnů svého života (a možná i déle). Nedaleko máme chatu a spočítat kolik dní jsem v lesích kolem Ostrého strávil by bylo na dlouho. Staré pokroucené stromy mě odmalička okouzlovaly. Jakoby se v nich potkával náš reálný svět s úplně jiným - tajemným a pohádkovým. Když některý z těch starých strašidelných buků spadl, bylo mi ho líto. Vstup do pralesa byl kdysi od Kozince označen tabulkou s nápisem “Vstup zakázan, zahájené území”. Pralesem jsme ale chodili a bylo to pro mně právě díky tomu zákazu dobrodružné.

Než jsem začal fotit, navštěvoval jsem Čerňavinu pravidelně v zimě za nejvyššího stavu sněhu na skialpech. Přímo z vrcholu Ostrého severozápadním jsou ideální podmínky pro lesní lyžování, které jsem propadl. Kousek pod vrcholem navíc začíná nekonečně dlouhý průsek (na Beskydské poměry), který vede až dolů do Tyry.

Jednoho dne jsem začal fotit. Dostal jsem se ke knihám pana Sudka a bylo. Od té doby do pralesa pravidelně vyrážím s foťákem. Když je pěkně, tak mě tam nepotkáte. Ale když celou noc prší, ráno se Beskydskou krajinou táhnou chuchvalce mlhy, ze stromů kape voda a všichni jsou zalezlí v teple u kamen, tak to je ta pravá chvilka pro mně. V takových chvílích je prales zahalen tajemnou melancholickou náladou a ocitám se na chvilku v jiném světě. Za pár posledních let jsem ho prochodil křížem krážem a většinu starých stromů a temných zákoutí už si pamatuji. Mám to tam rád a jednou za čas tam musím alespoň chvilku pobýt.

Jestli se vše vydaří, tak se co nevidět objeví kniha plná zamlžených fotek z Čerňaviny. Jen nebýt líný a dotáhnout to dokonce.

Fotky, které jsem v pralese nafotil můžete shlédnout ve fotogalerii