Má místa

Jeseníky

Jeseníky jsem si oblíbil celkem pozdě. Bylo to v době, kdy do mého života vstoupilo lezení a skialpy. Začal jsem tam jezdit o zimních víkendech, nejčastěji do oblasti kolem Dlouhých strání, lézt jsme chodili do Divokého dolu a lyžovali jsme úplně všude. V létě Jeseníky zatím moc neznám, ale tuším obrovský potenciál objevovat skrytá zákoutí na kole nebo na výletech s dětma. Pár míst, která zaslouží zvláštní pozornost: Chata Furmanka, na kterou jezdíme tradičně na začátku ledna, abychom si užili víkend bez elektřiny, bez mobilů a počítačů, popovídali si, zalyžovali a zahrálli na prapodivné nástroje.

Sudety

Knihy Alois Nebel - Jaromír99 - 5/5 - komix z prostředí tratě Hanušovice - Jeseník,docela tlustá kniha, děj téměř stejný jako stejnojmenný film Bergersdorf - Herma Kennel - sháním české výdání Cejch - Zdeněk Šmíd - sháním Dva dopisy Pospischielovi - Max von der Grun - 2/5 - pracující Němec řeší několik dilemat - cestu do pohraničí, aby se potkal s bývalým Henleinovcem, který je před válkou ohrožoval, své pracovní uplatnění a konflikt s kapitalismem.

Svratka

Jedna taková chaloupka schovaná v centru Žďárských vrchů Rekonstrukce půdy

Tatry

[child_pages width=“270px” size=“full”]

Čerňavina

Přírodní rezervace Čerňavina se nachází v Beskydech na svazích a vrcholu hory Ostrý. Je tvořena divokým pralesem s převahou buků. Stromy jsou zde pokroucené, řada kmenů leží na zemi a za sychravého počasí je to magické místo. Pralesem nevede žádná naučná stezka, akorát stará modrá značka z chaty Ostrý na Kozinec a krátká odbočka na nejvyšší bod - vrchol Ostrého. Člověka tam moc nepotkáte - akorát v poslední době se na vrchol trousí sběratelé “kešek”, protože tam někdo zřídil schránku.

Ostrý

Ostrý je zalesněná hora v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd. Její vrchol leží ve výšce 1044 metrů nad mořem a na jihozápadním svahu se nachází turistická chata z roku 1935. V lesích na hřebeni Ostrého je schováno několik málo chat. Jedna z nich je naše. O historii vrcholu Ostrý, chalup rozházených po jeho hřebenu a lidech, kteří zde nechali část svého života jsem toho moc nezjistil, ale aspoň něco. Chata Ostrý byla otevřena roku 1935 jako poslední horská chata v této části Beskyd.