Jedno mé „nej“

Se slovem „nej“ se setkávám na každém kroku. Pár příkladů, které jsem našel během minuty při psaní tohoto článku: blesk.cz – nejzábavnější zpravodajství, novinky.cz – nejčtenější zpravodajství na českém internetu, kniha.cz – 100 nejkrásnějších receptů. Už jsem si zvykl na nejlevnější zboží, největší slevy, nejlepší tohle a nejvýhodnější tamto. Takovým „nej“ samozřejmě nevěřím a kromě nedůvěry ve mně nic  dalšího nevzbuzují. Ale jsou jiná „nej“. Vždy, když jsem zaslechl známou otázku „co bych si vzal s sebou na pustý ostrov“, dostal jsem se k výběru té „nej“ knihy, „nej“ nahrávky nebo jiné „nej“ věci. Vzhledem k omezení výběru na jeden jediný kus se zde jedná o setkání s opravdovým, čistým a nefalšovaným „nej“. Na ostrovní „nej“ otázku jsem často, jen tak pro sebe, hledal odpověď. Z nahrávek byla dlouhé roky velkým favoritem Fleckova deska „Tales From The Acoustic Planet“. Z knih se na špičce poslední roky držela sbírka Sudkových fotek focených v oknech jeho Malostranského ateliéru.

Pavel Čech, Židovské město

A proč to tady tak zdlouhavě, ale zajímavě … Většinou to totiž bylo jen takové zvažování, přebírání a nejisté porovnávání, ale nikdy jsem si nebyl žádným „nej“ jistý Nedávno jsem ale narazil na „nej“, kterým si jistý jsem – obrazy, ilustrace a knihy Pavla Čecha. Objevila ho Maky a jeho dílo se nám tak zalíbilo, že jsme začali shánět jeho knihy a vypadá to, že se co nevidět na obrazy podíváme i v originále. Nad stránkami jeho knih jsme už proseděli pěkných pár hodin a je to neuvěřitelná nádhera, jako by se člověk na chvilku přenesl do jiného světa. Je pravda, že nám ubral hodně z naší motivace do dalšího kreslení a malování, ale tak to chodí. Co jsem chtěl říct: já za nejlepší knihu, tedy knihu, kterou bych si jako jedinou vzal na pustý ostrov, považuji Čechovu autorskou knihu Dědečkové těsně následovanou knihou O Zahradě.

Ukázky z tvorby Pavla Čecha najdete na jeho webu: www.pavelcech.wz.cz. A kdybyste některou knihu v knihkupectví hledali, tak tím pravým oddělením jsou „knihy pro děti“.

 

2 komentáře u „Jedno mé „nej““

  1. … a ještě Trnka a Born Pohádky bratří Grimmů… a Petr Nikl a Záhádky … a Ptačí sněm a taky Hičhaikum, ilustrace Kristýny Krahulcové 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář