Volání Severu

I am wading deep waters trying to get home
I am climbing high mountains trying to get home
Lord I am walking deep valleys trying to get home
(Crooked Still)

10.-19. září

Je sobota a blíží se půlnoc. Právě přijíždíme do Norské vesničky Elga na břehu obrovského jezera Femund. Je zima, tma, liduprázdno a jemně poprchává. Stojíme na temném přístavním molu a hlavou se po nekonečném řízení začínají toulat první myšlenky na naši cestu necestu zdejší divokou krajinou. Zvládneme to? Představa, že k molu, na kterém stojíme připlujeme za týden na lodích se v tuto chvíli jeví spíše jako podivný sen, ze kterého se člověk probudí, půjde do práce…

S ubývajícími znaky civilizace mi v autě podvědomí našeptává, že tentokrát bude hodně těžké sdělit ostatním alespoň část z toho co se ve mně odehrává. Žádné slovíčkaření ani fotky tentokrát nemohou stačit, tohle si každý musí prožít sám. Vydali jsme se do míst, která jsem dříve vídal jen v představách při čtení dobrodružných knih o lovcích, zlatokopech a zálesácích. Na lodích jsme vypluli do kraje jezer, bříz, říček, močálů, holých kopců, barevných mechů, borůvčí, ukrytých dřevěných srubů, stoletých stromů a nebojácných sobů. Večery u ohňů s výběrovými víny a spoustou dobrot vše ještě umocňují.

Za šest dní strávených v parcích Rogens naturreservat a Femundsmarka jsme urazili asi sto kilometrů. Většinu trasy jsme jeli na lodích, ale sem tam jsme potkali delší čí kratší nesjízdé místo. Nemalou část cesty jsme tak museli přenášet lodě, věci i sebe po souši, což byla neskutečná otročina. Myslím ale, že všechna ta dřina, strasti a odříkání byly cenou, kterou jsme museli zaplatit za to co si s sebou odnášíme (a nemám na mysli natažená záda nebo odřenou bradu).

Díky Vám všem, se kterýma jsem strávil deset krásných dnů v divočině: Olči z Novohradek, Radkovi taťkovi, našemu průvodci Jankovi, jeho letušce Markétě, Tilakovic Romanovi, prasátku Piáskovi a mé spolujezdkyni Vevině. I když jsme viděli pohádkově podzimní barvy a vše průběžně fotili a filmovali, pasuje k mým pocitům nejvíce pár černobílejch obrázků, které vylezly z mé staré palubní Praktiky.