Čerňavina

Přírodní rezervace Čerňavina se nachází v Beskydech na svazích a vrcholu hory Ostrý. Je tvořena divokým pralesem s převahou buků. Stromy jsou zde pokroucené, řada kmenů leží na zemi a za sychravého počasí je to magické místo. Pralesem nevede žádná naučná stezka, akorát stará modrá značka z chaty Ostrý na Kozinec a krátká odbočka na nejvyšší bod – vrchol Ostrého. Člověka tam moc nepotkáte – akorát v poslední době se na vrchol trousí sběratelé „kešek“, protože tam někdo zřídil schránku (nejraději bych ji zrušil, ale tolerance je v dnešním světě potřeba jako soli).

[bsimage file=“cernavina3.jpg“]

V blízkosti pralesa se pohybuji od prvních dnů svého života (a možná i déle). Nedaleko máme chatu a spočítat kolik dní jsem v lesích kolem Ostrého strávil by bylo na dlouho. Staré pokroucené stromy mě odmalička okouzlovaly. Jakoby se v nich potkával náš reálný svět s úplně jiným – tajemným a pohádkovým. Když některý z těch starých strašidelných buků spadl, bylo mi ho líto. Vstup do pralesa byl kdysi od Kozince označen tabulkou s nápisem „Vstup zakázan, zahájené území“. Pralesem jsme ale chodili a bylo to pro mně právě díky tomu zákazu dobrodružné.

[bsimage file=“cernavina4.jpg“]

Než jsem začal fotit, navštěvoval jsem Čerňavinu pravidelně v zimě za nejvyššího stavu sněhu na skialpech. Přímo z vrcholu Ostrého severozápadním jsou ideální podmínky pro lesní lyžování, které jsem propadl. Kousek pod vrcholem navíc začíná nekonečně dlouhý průsek (na Beskydské poměry), který vede až dolů do Tyry.

[bsimage file=“cernavina11.jpg“]

Jednoho dne jsem začal fotit. Dostal jsem se ke knihám pana Sudka a bylo. Od té doby do pralesa pravidelně vyrážím s foťákem. Když je pěkně, tak mě tam nepotkáte. Ale když celou noc prší, ráno se Beskydskou krajinou táhnou chuchvalce mlhy, ze stromů kape voda a všichni jsou zalezlí v teple u kamen, tak to je ta pravá chvilka pro mně. V takových chvílích je prales zahalen tajemnou melancholickou náladou a ocitám se na chvilku v jiném světě. Za pár posledních let jsem ho prochodil křížem krážem a většinu starých stromů a temných zákoutí už si pamatuji. Mám to tam rád a jednou za čas tam musím alespoň chvilku pobýt.

Jestli se vše vydaří, tak se co nevidět objeví kniha plná zamlžených fotek z Čerňaviny. Jen nebýt líný a dotáhnout to dokonce.

Fotky, které jsem v pralese nafotil můžete shlédnout ve fotogalerii.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *